Czy warto czytać książki?

Czy warto czytać książki?

Od dłuższego już czasu słyszymy, iż czytamy bardzo mało książek jako społeczeństwo. Badania z 2018r. pokazują, iż tylko 37% Polaków przeczytało co najmniej 1 książkę, a ponad 60 proc. nie przeczytało ani jednej książki. Przyznam, że są to przerażające dane.

Najgorsze jest to, że nie zaszczepia się czytania książek u dzieci, bo przecież nie da rady namówić dziecka do przeczytania książki, jeśli samemu nie daje się przykładu. Już czytanie dziecku jedynie raz dziennie krótkiej bajki przed snem, powoduje uruchomienie u niego ogromnych pokładów wyobraźni oraz ciekawości świata. Ponadto nasza pociecha, słuchając nas, poszerza swój zasób słów i zwrotów, a dodatkowo ćwiczy swoją zdolność do zapamiętywania tekstu i obrazów.

Według mojej opinii, czytanie książek to same zalety. Można by o nich pisać bardzo długo, ale ja przytoczę te najważniejsze. Czytanie:

·       Rozwija wyobraźnię – musimy sobie zwizualizować bohaterów, otoczenie, stworzyć sobie cały obraz historii.

·       Poprawia skupienie i koncentrację - czytanie wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia zdolność do koncentracji.

·       Poszerza słownictwo - czytając mamy większy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem.

·       Rozwija wrażliwość na sztukę - ludzie czytający książki 3 razy częściej odwiedzają muzea czy koncertach. Również 2 razy częściej sami malują, fotografują i piszą.

·       Uczy gramatyki i ortografii – czytając mimowolnie zapamiętujemy podświadomie jak wygląda dane słowo, z jakich składa się liter. Mając tę umiejętność potrafimy wizualnie stwierdzić jak prawidłowo powinniśmy zapisać wyraz biorąc pod uwagę zasady gramatyki i ortografii.

·       Redukuje stres - czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%!

·       Poprawia pamięć - podczas czytania mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione zalety, czytanie jest jednym z najlepszych zapełniaczy wolnego czasu.

Odpowiedz